Menu

Summer Rankings: Class of 2024

classof24logoWe are always cautious when it comes to ranking a wave of youngsters, but dp does not have that luxury because everyone loves a good slotting, right? Though it may sound crazy to many of you, several names on this list are already on track for college baseball or maybe even beyond. So many more have successfully navigated their way onto varsity fields this spring. Here is a deeper list than usual in the sophomore class, especially on the mound. Enjoy what we have viewed in the infancy stages of these teenagers!


Right-Handed Pitchers  

 Rank

 Name

 High School

 Commitment

 1 

 Carson Messina 

 Summerville 

 South Carolina 

 2

 Thayer Tavormina

 Summerville

 -

 3

 Dion Brown

 Clover

 Clemson

 4

 Jackson Mullen

 Catawba Ridge

 Coll of Charleston

 5

 Hunter Phipps

 Dutch Fork

 -

 6

 Brady Jones 

 P27 Academy

 South Carolina 

 7

 Asher Goss

 Laurens

 - 

 8

 Mason Tompkins

 Blue Ridge

 -

 9

 Nolan Alexander

 Carolina Forest

 - 

 10

 Cooper Parks

 York

 - 

 11

 Cole Greer

 Berkeley

 - 

 12

 Quez Hadley 

 Hartsville 

 - 

 13 

 Austin Laughlin 

 Cardinal Newman 

 - 

 14

 Matt Murray

 Greenwood

 -

 15

 Hunter Howard

 JL Mann

 -

 16

 Brody Linker 

 Crescent 

 - 

 17

 Jacob Clark

 Mid-Carolina

 -

 18

 Blaine Redmond

 Gray Collegiate

 -

 19

 Drew Medley

 Gaffney

 -

 20

 Peyton Rogers

 West Florence

 -

 21

 Braiden Eagen

 Summerville

 -

 22

 Rence Best

 AC Flora

 -

 23

 Jackson Latham

 York 

 -

 24

 Wells Anderson 

 Wade Hampton (G) 

 - 

 25 

 Jackson Burton 

 Lexington   

 -  

 26

 Hunter Gomes

 Hanahan

 -

 27

 Cole Winburn 

 Hartsville 

 -  

 28

 James Peterson 

 Summerville 

 - 

 29

 Britton Ellenberg 

 West Ashley 

 - 

 30

 Gabriel Dotterweich

 Hanahan

 -

 31

 Owen Powell

 Georgetown

 -

 32

 Jacob Kirkus

 Westside

 -

 33

 Cole Canty 

 Rock Hill 

 - 

 34 

 Brayden Parton

 Dorman

 -

 35

 Dylan Miller 

 Boiling Springs 

 - 

 36

 Jesse English

 Irmo

 -

 37

 Lleyton DeRenzo 

 Waccamaw 

 - 

 38

 Joshua Hughes

 Laurens

 -

 39

 Alexander Peake 

 Dorman

 -

 40

 Charles Wamer 

 Fort Dorchester 

 - 

 41

 Rivers Johnson

 Aynor 

 - 

 42

 Miles Frye

 Bluffton

 -

 43

 Byer Ware 

 Camden 

 - 

 44

 Hayes Daniel

 Bishop England

 -

 45

 Ben Reynolds 

 Wilson Hall 

 - 

 46

 CJ Myers 

 Cane Bay 

 - 

 47

 Tyler Stephenson

 Chapin

 -

 48

 Edward Said 

 Heathwood Hall 

 - 

 49

 Graham Whittle 

 Airport 

 - 

 t-50

 Mason Rudd 

 Holly Hill Academy 

 - 

 t-50

 Bryson Bishop   

 Eastside   

 -   

 Left-Handed Pitchers

 Rank

 Name

 High School

 Commitment

 1

 BJ Etheridge 

 Brookland-Cayce 

 - 

 2

 Matty Brown

 West Ashley

 -

 3

 AJ Cammarota

 Blue Ridge

 - 

 4

 Wesley Shipman

 Landrum

 -

 5

 Josh Surigao 

 North Myrtle Beach 

 - 

 6

 Cade Pilgrim

 Clover

 South Carolina

 7

 Jake Klein

 Oceanside Collegiate

 -

 8

 Cameron Davis

 Aiken

 -

 9

 Tucker Johnson 

 Chesnee 

 - 

 10  Jordan Montes  Carolina Forest  -

Catchers

 Rank

 Name

 High School

 Commitment

 1

 Mitch Wilson

 Dorman

 -

 2

 Mason Salisbury

 Berkeley

 -

 3

 Chone James

 Socastee

 -

 4  Steele Burd  Hilton Head Prep  Clemson

 5

 Jace Stancil

 Summerville

 -

 6

 Gavin Hug

 Greer

 -

 7

 Colby Reynolds

 River Bluff

 -

 8

 Tyler Jimenez

 West Ashley

 -

 9

 Jackson Cionek

 Lexington

 -

 10

 Connor McKee

 Dutch Fork

 -

 11

 Peyton Hodge

 Chapman

 -

 12

 Luke Westrol

 Riverside

 -

 13

 Mac Dawsey

 Greenville

 -

 14

 Tate Westervelt

 West Ashley

 -

 15

 Thomas Booth

 Abbeville

 -

 16

 Jayden Sarratt

 Rock Hill

 -

 17

 Andrew Sands

 Northwestern

 -

 18

 Evan Moon

 Powdersville

 -

 19

 Jax Nichols

 Hanahan

 -

 20

 Bryson Durham

 Travelers Rest

 -

 21

 Jack Revis

 Nation Ford

 -

 22

 Josh Brown

 Dorman

 -

 23

 Tucker Bass

 Lake View

 -

 24

 Cole Tarango

 Southside Christian

 -

 25

 Brock Mathis

 Clarendon Hall

 - 

 First Base 

 Rank

 Name

 High School

 Commitment

 1

 Beau Hollins

 River Bluff

 South Carolina

 2

 Lane McGaha

 Belton-Honea Path

 -

 3

 Harrison Collins

 Blythewood

 -

 4

 Isaias Moreno

 Nation Ford

 -

 5

 Owen Pridgen

 Laurens

 -

 6

 Jack Lutheran

 Chapin

 -

 7

 Chico Moreno

 Catawba Ridge

 -

 8

 Connor Barham

 Berkeley

 -

 9

 Ben McMillan

 West Ashley

 -

 10

 Jeb Britt

 Cardinal Newman

 -

 11

 Landon Sellars

 Cheraw

 -

 12

 Wiley Waring

 Summerville

 -

 13

 Grayson Morton

 Dorman

 -

 14

 Jake Peterson

 Chapin

 -

 

 Second Base

 Rank

 Name

 High School

 Commitment

 1

 Gavin Edens

 Berkeley

 - 

 2

 Owen Noonan

 Catawba Ridge

 -

 3

 Tanner Hardin

 Union County

 -

 4

 Peyton Burton

 Palmetto

 -

 5

 Savion Smith

 Gray Collegiate

 -

 6

 Tradd Burton

 Lexington

 -

 7

 Reid Baxley

 Johnsonville

 -

 8

 Carson Roberts

 Crescent

 -

 9

 Dominic Camacho

 Beaufort

 -

 10

 Hunter Nabors

 Laurens

 -

 11

 Clay Crossley

 Dorman

 -

 12

 Nelson Vaughan

 Southside Christian

 -

 13

 Perrin Ketchin

 Lucy Beckham

 -

 14

 Brayden Price

 Byrnes

 -

 t-15

 Trey Wendell 

 Greer 

 -

 t-15

 Nicholas Romaneli

 Trinity Collegiate

 - 

 Shortstop  

 Rank

 Name

 High School

 Commitment  

 1

 Tyler June

 Laurence Manning

 South Carolina

 2

 Briggs Sullivan

 Oceanside Collegiate

 -

 3

 Eli Hudgins

 Powdersville

 -

 4

 Oakley Aguilar

 P27 Academy

 -

 5

 Bryce Harder

 JL Mann

 -

 6

 Zach Russell

 West Ashley

 -

 7

 Rocco Wojick

 Socastee

 -

 8

 Ellis Sanders

 Lexington

 -

 9

 Reed McClain

 Aiken

 -

 t-10

 Kyle Stock

 Porter Gaud

 -

 t-10

 Peyton Anders

 Easley

 -

Third Base  

 Rank

 Name 

 High School

 Commitment

 1

 Landon Penfield

 Blythewood

 -

 2

 Cole Bellinger

 Greer

 -

 3

 Foster Apple

 Chapin

 -

 4

 Clark Kinney

 Wilson Hall

 -

 5

 David Stallworth

 West Ashley

 -

 6

 Kaleb Owens

 Easley

 -

 7

 Ri Barnette

 Belton-Honea Path

 -

 8

 Davis Rising

 Combine Academy

 -

 9

 George Massingill

 Southside Christian

 -

 10

 Chansen Cole

 Boiling Springs

 -

 11

 Alex LaCoste

 Hillcrest

 -

 12

 Ryan Bruno

 Ashley Ridge

 -

 13

 Will Burgess

 Lexington

 -

 14

 Matthew Rollison

 Dutch Fork

 -

 15

 Campbell Whitener

 Dorman

 -

 t-16

 Brennan Helms

 Catawba Ridge

 -

 t-16

 Grayson Bennett

 James Island

 -

  Outfielders 

 Rank

 Name

 High School

 Commitment

 1

 PJ Morlando

 Summerville

 Mississippi St

 2

 Trieon McFarland

 Hartsville

 Clemson

 3

 Sean Rouse

 Sumter

 -

 5

 Matthew Dominianni

 Ashley Ridge

 -

 5

 EJ Grant

 Westside

 -

 6

 Cooper Godsave

 Ashley Ridge

 -

 7

 Cade Norton

 Blue Ridge

 -

 8

 Brayden Renfrow

 St. Joseph's

 -

 9

 Justin Dawkins

 Boiling Springs

 -

 10

 Maddox Floyd

 Chapin

 Citadel

 11

 Dru Nelson

 Riverside

 -

 12

 Luke Palyok

 Airport

 - 

 13

 Garrett Sanders

 River Bluff

 -

 14

 Landon Gomes

 Hanahan

 -

 15

 Logan Kolesha

 Wando

 16

 Caleb Lindamood

 St. James

 -

 17

 Bryson Harper

 Conway

 18

 Braden Mauro

 Daniel

 -

 19

 Logan Brutcher

 Beaufort

 -

 20

 Blaine Redmond

 Dreher

 -

 21

 Owen Alexander

 TL Hanna

 -

 22

 David Ketterman

 Bishop England

 23

 Ben Kelley

 Easley

 24

 Zane McClendon

 Clinton

 -

 25

 Shiever Huggins

 Camden

 -

 26

 Jackson Pruitt

 Dorman

 -

 27

 Nic Degler

 Byrnes

 -

 28

 Benjamin Wilson

 Greenville

 -

 29

 Jaylen Telley

 Westside

 -

 30

 Latrell Griffin

 Myrtle Beach

 -

 31

 Colin Crane

 JL Mann

 -

 32

 Jacob Muir

 Dreher

 -

 33

 Walker Thompson

 Spring Valley

 -

 34

 Brogdon Ambrose

 Chapin

 -

 t-35

 Miles Baker

 Nation Ford

 -

 t-35

 Jalen Scott

 Richland Northeast

 -

 Watch List

 Name

 High School

 Position

 Collin Anderson 

 James Island 

 1B/LHP 

 Canaan Andres 

 Riverside 

 C 

 Ryan Anderson 

 Wando 

 OF/INF 

 Jackson Arseneau 

 Bluffton 

 P/OF/1B 

 Miles Baker 

 Socastee 

 OF 

 Carson Bay 

 Seneca 

 INF 

 Cody Bradt 

 Bluffton 

 P/OF 

 Triston Bunning 

 Walhalla 

 INF 

 Stephen Burd 

 Hilton Head Prep 

 C/RHP 

 Tyler Camara

 Dorman

 OF

 Will Cannon

 Palmetto

 1B

 Jacob Clark 

 Mid-Carolina 

 RHP 

 Jack Coletti 

 Chapin 

 INF 

 Hank Collins

 AC Flora

RHP

 Will Craddock 

 TL Hanna 

 INF 

 Evan Creswell 

 Andrew Jackson Acad 

 C/P 

 Hayden Cushman 

 White Knoll 

 UTL 

 Brady Davenport 

 Palmetto 

 1B 

 Braden Denton

 Nation Ford

2B

 McKendrie Douglas 

 Hartsville 

 P/INF 

 Dilan Dugan

 Mauldin

 RHP

 Korneilus Durant 

 Wilson 

 RHP 

 Ryan Freeh 

 Oceanside Collegiate

 OF 

 Cade Goings 

 Union County 

 P/INF 

 Blaine Gregory 

 Hilton Head 

 P 

Landon Gross River Bluff RHP

 Dustin Hawdin 

 Colleton County 

 RHP/INF 

 Bryson Hodge 

 Laurence Manning 

 LHP 

 Ethan Hynicka 

 Bob Jones Academy 

 C  

 Rivers Johnson 

 Aynor 

 RHP 

 Zachary Johnson 

 Conway 

 C 

 Cooper Jones 

 Ben Lippen 

 1B 

 Kamden Jowers 

 Wren 

 INF/OF 

 Camp Keels 

 West Florence 

 OF 

 Leo Lopez

 Riverside

 INF

 Wyatt Lunsford 

 Dorman 

 OF/P 

 Robert Manges 

 Hampton Park 

 LHP 

 Nico Martucci 

 Bluffton 

 P/3B 

 Noah McGarity 

 Byrnes 

 INF 

 Andrew McLaughlin 

 Ashley Ridge 

 3B/P 

 Ben McMillan 

 West Ashley 

 INF 

 Matthew Mitchell

 Hanahan

OF

 Noah Moore 

 South Florence 

 C 

 Blake Nash

 Waccamaw

OF

 Liam Nettles 

 Spartanburg 

 INF/P 

 Aiden Nolan 

 Cheraw 

 RHP/INF 

 Logan Parker 

 Wando 

 LHP 

 Tallon Parker 

 Stratford 

 1B 

Joshua Peterson  Summerville  1B/OF

 Tyler Pinson 

 Wando 

 INF 

 Myles Profitt

 River Bluff

INF

 Dillon Pruett 

 Conway 

 RHP 

 Dawson Pruitt 

 Chesnee 

 INF 

 Levi Recia

 Easley

 1B

 Blake Riddle 

 Palmetto 

 P/OF 

 Maddox Robinson 

 Powdersville 

 OF 

 Tony Shannon 

 Lancaster 

 INF 

 Payne Sherriff 

 Byrnes 

 INF 

 Jeremiah Sipe 

 Byrnes 

 OF 

 Eli Sistare

 Buford

 RHP

 Mason Small 

 Union County 

 INF/P 

 Casey Soisson 

 Carolina Forest 

 RHP/3B 

 Conley Steed 

 James Island 

 2B 

 Tyler Stevenson 

 Spartanburg 

 RHP/UTL 

 Ryan Stovall 

 TL Hanna 

 OF/RHP 

 Connor Thompson 

 Dutch Fork 

 C 

 Jack Thompson 

 Liberty 

 INF/P 

 Austin Watts 

 Hanahan 

 INF/C 

 Daniel Wease 

 Chesnee 

 INF/P 

dp Note: The 'Watch List' is alphabetical, NOT A RANKING. Positions are based on player's current ability-level, or "tools", combined with how he "projects" at the next level. A player's statistics do not factor into this particular page.
    
-Rank by Position-
 
Rank Position
 1  RHP
 2  OF
 3  SS
 4  C
 5  LHP
 6  3B
 7  1B
 8  2B
+