South Atlantic Border Battle: Event Rosters – Invite List

-Border Battle Invitees-

October 30-31, 2010 / Fleming Stadium / Wilson, NC 

-South Carolina: Class of 2011-

Coaches: Tom Fleenor – USC Sumter

 Name  High School  Committed
 CJ Edwards  Mid Carolina  Charleston Southern
 Michael Gilroy  Brookland-Cayce  Winthrop
 Jimmy Lindberg  Bishop England  Spartanburg Methodist
 Taylor Alvarez  Chapin  College of Charleston
 Alex Roberts  Myrtle Beach  Newberry
 Josh Kisamore  Sumter  College of Charleston
 Grayson Greiner  Blythewood  South Carolina
 Clay Altman  Conway  Winthrop
 Domineke Albert  Richland Northeast  –
 Joey Pankake  Easley  South Carolina
 Bruce Caldwell  Sumter  Spartanburg Methodist
 Connor Bright  Wando  South Carolina
 Gunnar Heidt  St. James  College of Charleston
 Tanner English  St. James  Coastal Carolina
 Reid Moman  JL Mann  South Carolina
 Tanner Petrey  Brookland-Cayce  Newberry

-South Carolina: Class of 2012-

 Coaches: Tom Fleenor – USC Sumter

 Name  High School  Committed
 Brandon Hester  Stratford  South Carolina
 Austin Mason  Eastside  –
 Jamie Callahan  Dillon  South Carolina
 Hamiliton Heatly  Spartanburg  South Carolina
 Tyler Jackson  Wren  –
 Michael Wright  Gaffney  
 Austin Livingston  Ashley Ridge  –
 Nathan Helvey  Fort Mill  –
 David Houser  AC Flora  –
 Robbie Morris  Irmo  –
 Devin Walker  Lugoff-Elgin  –
 Connor Owings  Gilbert  –
 Lorenzo Wright  Ashley Ridge  –
 Brandon Burriss  Blythewood  –
 Tucker Burgess  Easley  Clemson
 Thomas Bessinger  Blythewood  –

*NOTE: A new South Atlantic Border Battle website has been completed: http://southatlanticborderbattle.com/ This listing serves as the player’s invitation. If football, injury, etc will prohibit a player from attending, please let us know immediately. Sign-up info for SC players only is posted: Application

-North Carolina: Class of 2011-
Coaches: Tommy Eason – Pitt CC, Tom Willoughby – Pine Forest, Ryan Meadows – N. Davidson, Travis Little – Cuthbertson

 Name  High School  Committed
 Grayson Atwood  Mount Pleasant  North Carolina
 Mikal Hill  Mallard Creek  South Carolina
 Josh Tobias  Southeast Guilford  Florida
 Carlos Rodon  Holly Springs  North Carolina State
 Rookie Davis  Dixon  East Carolina
 Dillon Frye  Lee County  Western Carolina
 Adam Griffin  Forsyth Country Day  North Carolina
 Luke Dunlap  East Forsyth  UNC-Wilmington
 Jake Fincher  Providence  North Carolina State
 Brett Austin  Providence  North Carolina State
 Benton Moss  Rocky Mount  North Carolina
 Logan Ratledge  Ardrey Kell  North Carolina State
 Shell McCain  Trinity Christian  North Carolina
 Chris McCue  Ardrey Kell  North Carolina
 Tyler Powell  Myers Park  –
 Preston Morrison  Cuthbertson  Texas Christian
 Brandon Burriss  Mount Pleasant  Appalacian State
 Max Povse  Green Hope  –
 Jamie Nunn  Mount Tabor  Appalachian State
 Jeffrey Springs  South Point  Appalachian State
 Brett Lang  Ardrey Kell  Charlotte
 George Carter  Forsyth Country Day  North Carolina
 Peter Hendel  Cuthbertson  North Carolina

 

-North Carolina: Class of 2012-
Coaches: Tommy Eason – Pitt CC, Tom Willoughby – Pine Forest, Ryan Meadows – N. Davidson, Travis Little – Cuthbertson
 Name  High School  Committed
 Curt Britt  Scotland  South Carolina
 Landon Lassiter  North Davidson  North Carolina
 Alex Raburn  Durham  –
 Max Schrock  Cardinal Gibbons  South Carolina
 Addison Braswell  Fuquay-Varina  –
 Jackson Campana  Providence  Clemson
 Brady Koerner  JM Robinson  Clemson
 John Mangum  Cuthbertson  –
 Ty Buttrey  Providence  –
 Payden Honeycutt  Weddington  –
 Brandon Goodson  Wesleyan Christian  –
 Preston Tiller  Ardrey Kell  –
 Keeton Haack  Northwest Guilford  –
 Corey Seager  Northwest Cabbaras  South Carolina
 Josiel Colon  Northeast Guilford  –
 Brad Stone  Ardrey Kell  –
 Reilly Hovis  Forest View  –
 Jackson Reisterer  East Mecklenberg  –
 Cameron Tekker  Cuthbertson  –
 Brian Donovan  Cuthbertson  –
 DC Arendas  Forsyth Country Day  South Carolina
 Evan Phillips  Clayton  –

   -Virginia: Class of 2011-

 Name  High School  Committed
 Nick Thompson  Western Branch  East Carolina
 Evan Beal  South County  South Carolina
 Patrick Corbett  Tabb  –
 Mike Perez  South County  –
 TJ Costen  First Colonial  South Carolina
 Kenny Towns  –  Virginia
 Luke Willis  Oakton  Coastal Carolina
 Luke Bondurant  South County  –
 Matt Kianka  Paul VI  –
 Joe McGillicuddy  WT Woodson  Marshall
 Leland Clemmons  Indian River  Charlotte
 Kevin White  St. Anne Belfield  –
 Nathaniel Abel  Battlefield  Virginia
 Joseph Vanderplas  Fairfax  Tennessee
 Preston Grissom  Great Bridge  –
 Deshorn Lake  Menchville  –
 Shawn Morimando  Ocean Lakes  East Carolina
 Jake Cave  Kecoughtan  LSU
 John McGillicuddy  WT Woodson  Marshall
 Greg Tomchick  Princess Anne  Old Dominion

-Virginia: Class of 2012-

 Name  High School  Committed
 Josh Sborz  McLean  Virginia
 Zak Wasilewski  Tazewell  –
 Christian Younce  Kellam  –
 Luke Lowery  Cosby  –
 Josh Henderson  Home Schooled  –
 Kyle Moore  Nansemond River  –
 Tyler Thomas  Woodbridge HS  –
 Matt Campbell  Hickory  North Carolina
 Stephen Godfrey  Douglass Freeman  –
 Garett Brooks  Western Branch  –
 Dylan Raymond  Giles  –
 Stephen Brooks  Deep Run  –
 Brandon Lowe  Nansemond River  –
 Jack Wyncoop  Cape Henry  South Carolina
 Tim Kelly  York  –
 Hayden White  Steward School  –
 Sean Kennedy  North Stafford  –
 Nathan Kirby  James River  –

 

-Maryland: Class of 2011-

 Name  High School  Committed
 Robert Lucido  St. Paul’s  –
 Kory Britton  Atholton  Maryland
 Bobby Ruse  CM Wright  West Virginia
 Carter Bidwick  Good Counsel  –
 Andrew Clow  CM Wright  Mt. St. Mary’s
 Kyle McKelvey  St. Michael’s  Coastal Carolina
 KJ Hockaday  John Carroll  Maryland
 Brent Jones  Severna Park  –
 Alex Anwar  Linganore  –
 Scott Nickerson  Broadneck  –
 Richie Blosser  North Caroline  –
 Nick Howard  St. John’s  Virginia
 Brendan Butler  John Carroll  Towson
 Adam Parks  St. Michael’s  Liberty
 Zach Sterling  JM Bennett  –
 Christian Binford  Mercersburg Prep  Virginia
 AJ Lardo  Loyola Blakefield  Maryland
 Austin Neary  Spaulding  Western Carolina

 

 -Maryland: Class of 2012-

 Name  High School  Committed
 Jamal Clarke  Spaulding  –
 Sean Miller  Spaulding  Radford
 Lamont Wade  St. Paul’s  Maryland
 Kevin Doherty  Good Counsel  –
 Danny Martinson  Good Counsel  –
 Nick Freeberger  Spaulding  –
 Alex Pastorius  Calvert Hall  –
 Kevin Mooney  North Hartford  –
 Andrew Massey  –  –
 Bradon Casas  Gilman  –
 Michael Flack  Whitman  –
 Colin Gibbons-Fly  –  –
 Andrew Walther  Calvert Hall  –
 Brandon O’Malley  Northeast  –
 Ryan Wagner  Spaulding  –
 Max Kra  Landon  –
 Ryan Ripken  Gilman  –
 Mitchell Kirsch  St. John’s  –