Hit, Run & Throw Results: 2008

January 27-AC Flora

Overall Champion

Name High School Class
Michael Roth Riverside 2008

 

Overall Champion-By Class

Class Name High School
Senior Michael Roth Riverside
Junior Shane Miles Lake City
Sophomore Tyler Wilson Gaffney
Freshman Joey Pankake* Easley

*Denotes repeat winner

Overall Champion-By Event

Event Name High School
60-Yard Dash Austin Ashmore (6.89) Greer
Baserunning Forrest Koumas (14.64) Lugoff-Elgin
HR Derby Adam Westmoreland (20 pts) Brookland-Cayce
Throwing Accuracy Michael Roth (16 pts) Riverside
Arm Strength Patrick Dolan (92 MPH)* Summerville

*Denotes repeat winner

60-Yard Dash

Class Name High School
Senior Austin Ashmore (6.89) Greer
Junior James Frazier (7.10) Conway
Sophomore Forrest Koumas (6.93) Lugoff-Elgin
Freshman Joey Pankake (7.40) Easley

 

Baserunning

Class Name High School
Senior Austin Ashmore (15.44) Greer
Junior Tyler Miller (15.57) Fort Mill
Sophomore Forrest Koumas (14.64)* Lugoff-Elgin
Freshman Joey Pankake (16.07) Easley

*Denotes repeat winner

HR Derby

Class Name High School
Senior Adam Westmoreland (20 pts) Brookland-Cayce
Junior Brooks Hall (10 pts) TL Hanna
Sophomore Tyler Wilson (7 pts) Gaffney
Freshman Joey Pankake (3 pts) Easley

 

Throwing Accuracy

Class Name High School
Senior Michael Roth (16 pts) Riverside
Junior Tyler Miller (16 pts) Fort Mill
Sophomore Kirk Shelley (16 pts) Hillcrest
Freshman LJ Newman (16 pts) Wren

 

Note: Tie-breaker was top velocity of their 5 throws

Arm Strength

Class Name High School
Senior Patrick Dolan (92 MPH)* Summerville
Junior Colby Holmes (81 MPH) Conway
Sophomore Tyler Wilson (88 MPH) Gaffney
Freshman Joey Pankake (83 MPH) Easley

 

*Denotes repeat winner

Team Event: Rocket Relay

Name High School
Mac Doyle Conway
Jeff Caskey Conway
Rob Harding* Spring Valley
Pat Dolan Summerville
Zachary Dibble Summerville

*Denotes repeat winner

Team Event: Hub Drill

Name High School
Mac Doyle Conway
Jeff Caskey Conway
Rob Harding Spring Valley
Pat Dolan Summerville
Zachary Dibble Summerville

 

60 Times-All

2008

Name High School 60 Time
Austin Ashmore Greer 6.89
Caleb Brazell Blythewood 7.44
Konstantine Diamaduros Spartanburg 7.09
Zachary Dibble Summerville 7.72
Patrick Dolan Summerville 7.12
Kenny Bryant Goose Creek 7.37
Kevin Loucks Mauldin 7.16
Michael Roth Riverside 7.44
Brent Oakes South Pointe 7.57

 

2009

 

Name High School 60 Time
Jocquese Brunson Spring Valley 7.25
Kolby Floyd Green Sea-Floyds 7.82
James Frazier Conway 7.10
Brooks Hall TL Hanna 7.22
Matthew Jackson Christ Church 7.24
Shane Miles Lake City 7.12
Tyler Miller Fort Mill 7.28
Joseph Wright Buford 7.74
John Michaels Gaffney 7.19
Jake Zokan Spring Valley 7.28
Matthew Moore Belton-Honea Path 7.21
Jack LaFrage Camden 7.65

 

2010

 

Name High School 60 Time
Justin Turbeville Carolina Forest 7.40
Connor Lewis AC Flora 7.84
Adam Peterson Hartsville 7.63
Kirk Shelley Hillcrest 8.03
John McInnis North Myrtle Beach 7.56
Jacob Long TL Hanna 7.62
Matt Whitworth Liberty 7.15
Corey Sheriff Liberty 7.67
Tre Minor Blythewood 7.56
Tyler Wilson Gaffney 7.50
Forrest Koumas Lugoff-Elgin 6.93

 

2011

 

Name High School 60 Time
Jordan Mitchell TL Hanna 7.94
LJ Newman Wren
Joey Pankake Easley 7.40
Alex Roberts Myrtle Beach 7.47
Christopher Watford Dutch Fork
Corey Crissone Gaffney 8.39
Eric Hawkins Liberty 7.71
Tyler Rowe South Aiken 7.63
Roy Faulks AC Flora 7.97
Drew Swiney Riverside 7.47

 

Arm Strength-All

2008

 

Name High School MPH
Austin Ashmore Greer 80
Caleb Brazell Blythewood 74
Konstantine Diamaduros Spartanburg 75
Zachary Dibble Summerville 83
Patrick Dolan Summerville 92
Mac Doyle Conway 82
Jeff Caskey Conway 79
Rob Harding Spring Valley 80
Brent Oakes South Pointe 73
Kenny Bryant Goose Creek 73
Michael Roth Riverside 80
Kevin Loucks Mauldin 76

 

2009

 

Name High School MPH
Jocquese Brunson Spring Valley 70
Kolby Floyd Green Sea-Floyds 74
James Frazier Conway 70
Colby Holmes Conway 81
Matthew Jackson Christ Church 78
Shane Miles Lake City 81
Tyler Miller Fort Mill 78
Joseph Wright Buford 74
Brandon Stone First Baptist
Matthew Moore Belton-Honea Path
Jack LaFrage Camden 78
Travis Burnside Laurens
Jake Zokan Spring Valley

 

2010

 

Name High School MPH
Forrest Koumas Lugoff-Elgin 87
Tre Minor Blythewood 74
Tyler Wilson Gaffney 88
Adam Peterson Hartsville 78
Justin Turbeville Carolina Forest 82
Kirk Shelley Hillcrest 74
John McInnis North Myrtle Beach 84
Jacob Long TL Hanna 77
Matt Whitworth Liberty 79
Corey Sheriff Liberty 74
Tori Patterson Laurens 82

 

2011

 

Name High School MPH
LJ Newman Wren 78
Joey Pankake Easley 83
Alex Roberts Myrtle Beach 75
Corey Crissone Gaffney 75
Eric Hawkins Liberty 80
Tyler Rowe South Aiken 78
Roy Faulks AC Flora 71
Drew Swiney Riverside 81

 

.