Menu

Summer Showcase 2020: Accolades & Awards

-Columbia International University-

June 10-11, 2020


 Accolades

 Award  Name  High School
 T1-Best Baseball Name  Reign Lybrand  White Knoll
 T1-Best Baseball Name  Doom Dennis
 Bishop England
 T1-Best Baseball Name  Adams Faucett
 Dorman
 T1-Best Baseball Name  Bryson Harper  Conway
 Best Hair  Miles Feldner
 Conway
 Noxema Skin Award  Paul Taylor  Dutch Fork
 Best OF Arm  Thomas Powell
 River Bluff 
 Best Infield Arm  Zac Cowan
 Blythewood  
 Best Infield Actions  Jay Dillard
 TL Hanna 
 Charlie Hustle - Gold  Noah Cadiz
 Pinewood Prep 
 Charlie Hustle - Silver  Jay Dillard
 TL Hanna 
 Charlie Hustle - Bronze  Jimmy Rosengrant
 Boiling Springs 
 Best Raw Power  Kennedy Jones
 Maury (NC)
 Best Swing-Gold  Garrick Murray
 West Ashley
 Best Swing-Silver  Clayton Goff  Sumter
 Best Swing-Bronze  Erik Simpson  JL Mann
 T1-Best Fastball  William Anderson
 Bishop England 
 T1-Best Fastball  Bennett Sloper  Mauldin
 Best Breaking Ball  William Anderson
 Bishop England 
 Best Change-Up  Jack Benedict  River Bluff 
 Best Overall Stuff - Gold  William Anderson  Bishop England 
 Best Overall Stuff - Silver  Bennett Sloper  Mauldin 
 Best Overall Stuff - Bronze  Matthew Farmer  Camden
 Web Gem-Gold (F8)  Colton Jones  Spring Valley
 Web Gem-Silver (F9)  Matt Beitel  Oceanside Coll.
 Top Prospect - 2021  Matthew Becker
 Chapin  
 Top Prospect - 2022
 Calder Garris
 Wando 
 Top Prospect -2023  Thomas Powell  River Bluff 
 Biggest Stock Jump  Matthew Becker
 Chapin
 Top Prospect - Overall  Matthew Becker
 Chapin 

Top Prospects

-Class of 2021-

 Name  High School
 Reign Lybrand  White Knoll
 Tyler List  Mid-Carolina
 Caleb Oakley  Pee Dee Academy
 *Matthew Becker  Chapin 
 Sean Hollister  Bishop England
 Marshall Whitmer  Wando 
 Jack Benedict  River Bluff
 Gabe White  Cane Bay 
 Bennett Sloper  Mauldin
 Vance Wagner  Boiling Springs
 Landon McMahan  Lexington
 Ben Freeman  Easley 
 **Caleb Singleton  Goose Creek 
 Zach McAlister  Easley 
 Britton Morris  Laurence-Manning
 Erik Simpson  JL Mann
 Matthew Farmer  Camden
 Davis Aiken  Mauldin
 ***Garrick Murray  West Ashley 
 Bradley Lewis  JL Mann
 Kennedy Jones  Maury (VA) 
 Kaedon Taylor  Wando
 James Mayo  Irmo
 Jamison Bagwell  Boiling Springs
 Lane Tobin  Summerville
 Ethan Plyler  River Bluff
 Andrew Dent  Powdersville

-Class of 2022-

 Name  High School
 Conner Simpson  Pendleton
 Jake Sears  AC Flora
 William Holmes  Spartanburg
 Zac Cowan  Blythewood
 Nik Mezzanotte  P27 Academy
 Yates Bland  Chapin
 Matthew Davidson  Richland Northeast
 Jay Dillard  TL Hanna
 Andrew Cotton  P27 Academy
 Nathan Hall  Lexington
 Mac Ketchin  Wando
 Noah Cadiz  Pinewood Prep
 Tre Money  Socastee
 Cooper Robinson  Pinewood Prep
 Cooper Holbrook  Porter Gaud
 Jacob Hardy  Blythewood
 Brooks Mauro  Daniel
 Dalton Stroud  Green Sea-Floyds
 Bryce Helms  Andrew Jackson
 Grayson Selepes  Byrnes
 **Jacob Jerrell  P27 Academy 
 Dillon Wilson  Dutch Fork
 Brody Winter  TL Hanna
 Adams Faucett  Dorman
 ***Calder Garris  Wando
 Ben Bullard   Wando
 Parker Hocutt  Cardinal Newman
 Will Jackson  Carolina Forest
 Blake Wall  Georgetown

-Class of 2023-

 Name  High School
 Noah Chapman  Summerville 
 Garrett Fulmer  Spartanburg 
 **Carson Messina (2024)  Summerville 
 Gavin Driggers  Berkeley 
 Tyler Hodges  Dutch Fork 
 Paul Taylor  Dutch Fork
 ***Andrew Buffkin  Loris
 Thomas Cox  Loris
 *Hayden Johnson  Socastee
 Chase Stryker  Ashley Ridge
 Jackson McCoy  Carolina Forest
 Rush Sheppard  Greenville
 Thomas Powell  River Bluff
 Braden Mauro (2024)  Daniel 
 Jack Moseley  AC Flora
 Thayer Tavormina (2024)  Wando 
 Alex Myers (2024)  Blythewood
 Nolan Alexander (2024)  Carolina Forest
 Mason Salisbury (2024)  Berkeley 
 Jackson Cole  Boiling Springs 
 Hudson Wilson  Boiling Springs
 Josh Watson  Carolina Forest
 Zachary West  Dutch Fork

  DP Note: Above is a random listing of names, not a ranking

*Denotes Top Pitching Prospect / **Denotes Top Position Player Prospect / ***Denotes Top two-way guy